LICHOŘEŘIŠNICE - TINKTURA
Preventivně působí proti mnoha infekčních chorobám, má antibiotické, antibakteriální a antivirotické účinky. Pomáhá při léčbě zánětů močového měchýře a kladně účinkuje i při zánětech horních cest dýchacích.Pomáhá bojovat proti akné, lišejům či oparům a zároveň podporuje růst a celkové zdraví vlasů.
Lichořeřišnice větší a její účinky
Bylinka, která má až neuvěřitelný vliv na naše zdraví, zejména kapky z lichořeřišnice můžeme jen doporučit, právem je označována jako přírodní antibiotikum. Ale pěkně popořádku:
Výskyt: původní domovinou lichořeřišnice je Jižní Amerika. V 19. století se ale dostala do Evropy a aktuálně se pěstuje i u nás (zde je známa rovněž jako řeřicha či kapucínka). Zplaněla přitom na mnoha místech celého světa, přičemž se jí daří zejména na slunci ve vlhké půdě.
Popis a účinné látky: patří do čeledi lichořeřišnicovitých. Jedná se o jednoletou bylinu (další druhy jsou ovšem vytrvalé) s masitou, poléhavou či popínavou lodyhou o délce až 5 m a řapíkatými listy. Květy jsou pětičetné souměrné. Mají přitom oranžovo-žlutou barvu s červenými pruhy. Plodem je trojpouzdrá tobolka špinavě hnědé barvy. Kvete od května (ve střední Evropě od června) do října. Lichořeřišnice obsahuje řadu látek (flavonoidy apod.), samotnou účinnou látkou je nicméně glykosid glukotropaeolin - benzylglukosinolát, dále hydrolyzovaný na hořčičný metabolit.
Užitečné části: celá bylina je poživatelná. Využívána je tedy čerstvá šťáva (např. v kapkách), ale také čerstvá či sušená semena, květy a listy.
Účinky lichořeřišnice na lidské zdraví
Ač je lichořeřišnice díky vzhledu často pěstována pro svou krásu, má také mnohé léčivé účinky - antibiotické, antibakteriální a antivirotické. Výše zmíněná látka glukotropaeolin je vylučována močí a v menší míře dýchacími cestami. Ještě než však naše tělo opustí, působí bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky, salmonely apod. Pomáhá tedy především při léčbě zánětů močového měchýře a kladně účinkuje i při zánětech horních cest dýchacích.
Pozitivních účinků lichořeřišnice lze ovšem nalézt daleko více. Můžete ji používat při léčbě žaludečních vředů, zánětů vaječníků či prostaty. Navíc zlepšuje imunitu, činnost CNS, posiluje organismus a preventivně působí proti mnoha infekčních chorobám. Tuto rostlinu je možné dostávat do těla formou tablet či čajů, tinktura z lichořeřišnice však zároveň pomáhá bojovat proti akné, lišejům či oparům a zároveň podporuje růst a celkové zdraví vlasů.
Lichořeřišnice Lichořeřišnice Lichořeřišnice Lichořeřišnice Květ lichořeřišnice Květ lichořeřišnice Semínka lichořeřišnice
Náš tip: užívat lichořeřišnici byste měli jednou denně jako prevenci a třikrát denně, máte-li nějaké potíže, aniž byste se museli obávat jakýchkoli nežádoucích účinků. Nehrozí předávkování ani nebezpečí pro těhotné nebo kojící ženy.
Kapky z lichořeřišnice jako lék?
Doporučujeme: Pokud vás trápí časté problémy s bolením v krku jako prevence a při prvních příznacích využijte kapky z lichořeřišnice - 10 kapek 3-5x denně, kapky působí velmi efektivně. Kapky jsou běžně k dostání například v lékárnách Dr. Max za cenu okolo 100 Kč. Z našich zkušeností můžeme využití kapek jen doporučit!
Recepty z lichořeřišnice
- Čaj z lichořeřišnice: i když vás žádné problémy aktuálně netrápí, vzhledem k výše uvedeným kladným vlivům na lidské zdraví si můžete pravidelně připravovat čaj. Jak na to? Stačí jednu lžičku řezaných sušených listů zalít šálkem horké vody, nechat zhruba 10 minut louhovat a poté přecedit. V případě přípravy čajez čerstvých listů doporučujeme použít dvě lžičky.
Pěstování lichořeřišnice
Pěstování lichořeřišnice není nikterak složité, zasazení rostliny je vhodné v dubnu až květnu, kdy jsou teploty minimálně okolo 15°C. Jedná se o bohatě rostoucí rostlinu vhodnou pro záhony i truhlíky. Lichořeřišnice vám vykvete zhruba do 30 cm výšky. Výsev je ideální 2 až 3 semena na jedno místo, další místo pak připravte přibližně 25 cm od prvního, zahrnete vrstvou hlíny necelý centimetr, přitlačíte a již jen udržujete vlhkost. Je to velmi nenáročná rostlina, která má ráda slunné, ale zastíněné plochy.
--------------------------
Kdybyste měli mít v truhlíku za oknem nebo na zahradě jen jednu kvetoucí bylinku, ať je to právě lichořeřišnice. Nádherná rostlina, která celé léto hýří barvami, je nenáročná na pěstování a má vynikající hojivé účinky.
Jakmile se objeví první lístečky, už je používám do salátů, pomazánek, zdobím s nimi zeleninová jídla, přidávám do dipů. Květy a poupata je možné využít stejným způsobem.
Lichořeřišnice pomáhá v oblasti dýchacích cest, působí hojivě na močové cesty, zánětlivá onemocnění, podporuje organismus při zotavení z viróz, účinně likviduje patogenní organismy.
Blahodárné hojivé účinky lichořeřišnice si můžete užít i zevně v podobě odvaru. Pomůže vám s regenerací a desinfekcí kůže, velmi dobře působí také na vlasovou pokožku, po ošetření bude čistá a bez lupů.
Vlasová voda (odvar)
Hrst listů vaříme v půl litru vody pod pokličkou dvacet minut. Luhujeme ještě další půl hodinu a scedíme. Odvarem si jemně promasírujeme vlasovou část a opláchneme. Pokud nás trápí třeba lupy, používáme odvar jednou týdně. Po měsíci až dvou už bychom měli mít vlasovou pokožku příjemně čistou a regenerovanou.
Nálev z lichořeřišnice
upotřebíme pro vnitřní i vnější užití. Vnitřně užíváme při virózách, urologických potížích, apod. Nálev připravíme ideálně z čerstvých listů (možno i s květy). Postačí nám malá hrst na čtvrt litru vody. Spaříme, necháme pod pokličkou vyluhovat asi 15 minut a přecedíme.
Nálevem je dobré ošetřit také zánětlivá místa na kůži, špatně hojící se rány, příznivě působí i na akné a vyrážky.
Tinktura
Nejsilnější účinky má tinktura ze semen lichořeřišnice, ale je možné vyrobit si také tinkturu z květů a listů. Do větší zavařovačky naskládáme listy a květy (semena). Naplníme zhruba 3/4 obsahu. Zalijeme kvalitní pálenkou až po okraj a necháme za oknem na slunci měsíc macerovat. Pak přecedíme a přelijeme do tmavé lahve. Uchováváme v temnu a chladu. Tinkturu užíváme 20 - 30 kapek 3x denně.
Pokud potřebujeme pomoci s bolestí v krku při angínách, užíváme tinkturu vnitřně a také s ní můžeme kloktat. Ředíme ji v poměru 1:1 s vodou
Salát s lichořeřišnicíze semen (nebo květů a listů)
Mým nejmilejším použitím této krásné rostlinky je na salát. Miluji její barvu i chuť. Ozdobte si salát květy, listy. Přimíchejte ji do pomazánek. Užijte si její pestrobarevnost i na talíři.
Co dělat, když nám bylinky ničí škůdci?
Často dostávám dotazy, co dělat, když celou lichořeřišnici zlikvidují slimáci, mravenci, mšice a jiní tzv. škůdci. Podobných dotazů jsem v poslední době dostávala desítky. Týkalo se to i jiných bylinek - bazalky, máty, a dalších.
S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí. Boj vyvolává protireakci, je to nikdy nekončící kolotoč kdo z koho. Plody takové zahrady ani nemohou být lahodné, i když se na této zahradě podaří s vypětím sil něco vypěstovat.